KAPLICALAR

Yerin derinliklerine sızan veya yeryüzüne ilk defa çıkan suların, yerin iç sıcaklığının etkisi ile ısınarak yer yüzüne çıkması sonucunda oluşan sıcak su kaynaklarına kaplıca veya jeotermik kaynak denir. Suyu daha az sıcak olanlarına ılıca denmektedir. Suların kimyasal birleşimlerinde çözünmüş halde çeşitli mineraller varsa bu sulara da maden suyu denir.

 

 • PAMUKKALE KAPLICASI
  Denizli'ye 20 km. uzaklıkta, Antik Hierapolis Kenti?nin bulunduğu alandadır. Karstik alanlardan çıkan suların bünyesindeki kireç  çözeltisi buharlaşma ve sudaki karbondi- oksitin ayrışması sonucu çökelerek genellikle beyaz renkte ve pamuk yığınlarını andıran kalker tüfleri  "Pamukkale travertenlerini" oluşturmuştur. Kaplıca suları kalp, damar sertliği, tansiyon,romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıkları; ılık  içildiğinde de spazmlı midelere iyi gelmektedir. İdrar söktürücüdür.. Böbrek kum ve taşlarında, idrar yolu iltihaplarında etkilidir. Damar iltihapları ve reyon hastalığının tedavisinde yararlıdır.
 • KARAHAYIT KAPLICALARI
  Pamukkale'nin 5 km. kuzeyinde Karahayıt Kasabası'ndadır.  Suyunun sıcaklığı Pamukkale'nin sularından daha fazla (42°C,50°C,56°C), serbest karbondioksit oranı daha az, radyoaktivitesi yüksektir. Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon, romatizma, siyatik,deri ve sinir hastalıklarından bazılarına, limbo, uyuz, sivilce, kasıntı vb. hastalıklara da şifalıdır.
 • GÖLEMEZLİ ÇAMUR KAPLICASI
  Denizli merkeze yakın idari olarak Akköy İlçesi?ne bağlı Gölemezli'de, jeotermal olarak Pamukkale sistemine uygun, sıcaklıkları 35°C  ile 50°C  arasında olan dört kaynak halindedir. Birisinde çamur banyosu yapılır. Deri hastalıkları tedavisinde etkilidir.
 • ÇİZMELİ (YENİCE) KAPLICASI
  Buldan İlçesi'ne 16 km. uzaklıktaki Yenicekent sınırları içindedir. Tripolim Antik Kenti kalıntıları arasından gidilir. Sıcaklığı 35°C?dir. Bileşiminde hidrokarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum iyonları bulunur. Radyo aktivesi yüksektir. Romatizma, kalp, damar sertliği, deri hemoroit hastalıklarının tedavisinde faydalanılmaktadır.
 • BABACIK (KABAAĞAÇ) KAPLICASI
  Tekkeköy Kaplıcası?na 3 km. uzaklıktadır. Kükürtlü iki kaynaktan çıkar. Birisinin sıcaklığı 43°C, diğerinin sıcaklığı 62°C 'dir. Karbondioksit bakımından zengindir
 • SARAYKÖY - TEKKEKÖY ILICASI
  ilçe merkezine uzaklığı 20 km. olup, Tekkeköy yakınlarındadır. Suyunun sıcaklığı 80°C  dir. Roma İmparatorluğu döneminden kalma hamamı, havuzu ve soyunma yerleri vardır. Romatizma, deri, kadın hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Tekkeköy kaplıcasına 500 m. uzaklıkta İnaltı Hamamı vardır. Bir mağaradan çıkar. Suyu kükürtlüdür. 

ILICALAR

 • KAVAKBAŞI ILICASI
  Pamukkale'ye 4 km. uzaklıktadır. Suyunun sıcaklığı 30°C dir. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • KIZILDERE ILICASI
  Sarayköy'e 11 km. uzaklıkta, kızıl renkli kayalardan çıkar. Suları sodyum karbonatlı ve sodyum sülfatlıdır. Su sıcaklıkları 63°C , 65°C , 88°C 'dir. Suları yorgunluğa ve romatizmaya iyi gelmektedir.
 • ORTAKÇI ILICASI
  Sarayköy yakınında ikisi sıcak, birisi soğuk üç kaynaktan çıkar ve sularının sıcaklığı 47°C , 50°C 'dir. İçme ve banyo suyu olarak kullanılır. Romatizma ve sindirim hastalıklarına iyi gelmektedir.